Rękawiczki do jazdy samochodem

Niegdyś niezbędny element ułatwiający jazdę pierwszymi autami, potem niedoceniane i na długo zapominane, dziś wracają do łask. Czy rękawiczki do jazdy samochodem są nam potrzebne?

Rękawiczki samochodowe – kiedyś i dziś

Historia rękawiczek samochodowych sięga tak długo, jak dzieje samych aut. Podczas prowadzenia pierwszych automobili rękawiczki były wręcz niezbędne. Ich otwarte kabiny narażały kierowców na chłód, a także pobrudzenie sobie dłoni osiadłym na kierownicy kurzu. Nie bez znaczenia był również fakt, że kierownice wykonywano z drewna. Były więc bardzo śliskie, zwłaszcza w kontakcie ze spoconymi dłońmi kierowcy. Później pojawiły się samochody z zamkniętym dachem i komfort jazdy znacząco wzrósł. Mimo tego nadal jeżdżono w rękawiczkach. Stały się one nieodzownym elementem motoryzacyjnego stylu i szyku. Obecnie niestety niewielu z nas prowadzi w rękawiczkach. Nie celebrujemy jazdy samochodem jak w dawnych latach. Auto stało się dla nas jedynie narzędziem do przemieszczania się między dwoma oddalonymi od siebie punktami. Rękawiczki samochodowe stały się więc atrybutem wyłącznie pasjonatów motoryzacji albo – w wersji sportowej – kierowców rajdowych, którzy jeździć w rękawicach po prostu muszą. Jednak w ostatnim czasie obserwuje się, że rękawiczki do jazdy autem powoli wracają do łask. I to nie za sprawą wzrostu kultury motoryzacyjnej, lecz trendów w modzie. Rękawiczki podczas jazdy samochodem ponownie stają się obowiązkowym dodatkiem stylowej kobiety i eleganckiego mężczyzny.

W tym dziale  Od kiedy używać nosidełka dla dzieci?

Jak korzyści niesie jazda w rękawiczkach?

Ten modowy trend jest jednocześnie bardzo radosną nowiną. Szykowny wygląd za kierowcą wiąże się bowiem z wieloma praktycznymi korzyściami dla kierowcy. Rękawiczki do jazdy samochodem podwyższają znacząco komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poprawiają przyczepność dłoni do kierownicy czy gałki zmiany biegów, a także doskonale wchłaniają pot z dłoni. Ponadto są uniwersalne i pasują do każdego modelu auta. Cechuje je także duża trwałość – stanowią wydatek nie na jeden sezon, lecz na lata.

Jak wyglądają rękawiczki samochodowe?

Rękawiczki do jazdy samochodem są wykonane ze skóry naturalnej. Najczęściej są to tzw. skóry delikatne – jagnięca, kozia, owcza. Często spotykane są również rękawiczki ze skóry welurowej albo ze skór egzotycznych np. skóra pekari. Charakterystyczną cechą, po której można poznać rękawiczki do jazdy autem, jest duże wycięcie w okolicach nadgarstka, a także zapięcie w tymże miejscu. Zapięcie może mieć formę klamry, rzepu, klipsa albo guzika. Takie wykonanie gwarantuje, że rękawiczka nie zsunie się z dłoni podczas jazdy. Dodatkowo na rękawiczkach można zaobserwować wiele otworów wentylacyjnych. Niektóre modele posiadają wycięcia w miejscu kostek, co ma poprawiać chwyt. Podczas letnich upałów warto sięgnąć po specjalne rękawiczki bez palców. Damskie rękawiczki do jazdy samochodem są zazwyczaj bardziej ozdobne, tak aby, jak najlepiej odpowiadały upodobaniom modowym danej kobiety.

W tym dziale  Co warto wiedzieć o dziecięcych nosidełkach przed ich zakupem?
Rękawiczki samochodowe męskie
Rękawiczki samochodowe męskie (źródło: https://www.sklep.wittchen.com/man/category/10/rekawiczki.html)
Rękawiczki samochodowe damskie
Rękawiczki samochodowe damskie (źródło: https://www.sklep.wittchen.com/woman/category/10/rekawiczki.html)

Jakie firmy produkują rękawiczki samochodowe?

Rękawiczki do jazdy samochodem można znaleźć w ofercie dobrych firm wytwarzających galanterię skórzaną takich jak Wittchen, Kuc, czy Ochnik. Natomiast marka Napo Gloves wprowadziła na rynek rękawiczki z dodatkową funkcją, jaką jest obsługa urządzeń dotykowych (smartfonów, tabletów, nawigacji). Koszt takich rękawiczek mieści się w granicach 100 – 300 zł. Ponadto rękawiczki do jazdy oferują także znani producenci samochodów, tacy jak Bentley, Ferrari czy Lamborghini. Koszt jednak znacząco wzrasta i oscyluje w przeliczeniu na złotówki przedziale 500 – 800 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *