foteliki przodem tyłem

Największe zalety fotelików mocowanych przodem i tyłem do kierunku jazdy

Kodeks drogowy nakłada obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Obowiązek ten dotyczy wszystkich dzieci do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Dzięki temu znacznie zwiększa się bezpieczeństwo dzieci podczas kolizji i wypadków drogowych.

Jak bezpiecznie przewozić dzieci?

Przepisy nie tylko nakładają obowiązek stosowania fotelików, ale określają także sposób przewożenia dzieci w stosunku do kierunku kierunku jazdy. Przeprowadzone badania udowodniły, że najbezpieczniejsze są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Z tego względu najmłodsze dzieci (do ok. 8. miesiąca życia) obowiązkowo muszą być przewożone w fotelikach RWF. Foteliki te są 5 razy bezpieczniejsze od fotelików FWF (przodem do kierunku jazdy). Chronią maluchy przede wszystkim przed urazami kręgosłupa podczas ostrego hamowania lub zderzenia czołowego oraz podczas uderzeń bocznych.

To właśnie ze względów bezpieczeństwa coraz więcej rodziców decyduje się na kupno fotelików RWF nawet dla starszych dzieci, tym bardziej, że w ofercie producentów znajdują się foteliki nawet do 36 kg.

Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Czym kierować się przy wyborze fotelika dla dziecka? Oczywiście bezpieczeństwem, dlatego należy wybierać fotelik, który posiada certyfikat bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia, czy jest to fotelik RWF czy FWF. Warto także zapoznać się ze szwedzkim Testem Plus, który porównuje bezpieczeństwo fotelików samochodowych różnych producentów.

W tym dziale  Rękawiczki do jazdy samochodem

Foteliki samochodowe montowane są za pomocą specjalnych pasów lub systemu ISOFIX, który seryjnie montowany jest już w większości samochodów i jest znacznie wygodniejszy.

Fotelik zawsze trzeba dopasować do wagi dziecka zgodnie z instrukcją producenta, dla rodziców oznacza to najczęściej przynajmniej jedną wymianę fotelika. Producenci podzielili je na kilka kategorii:

0 – 0-9 kg,
0+ – 0-18 kg,
I – 9-22 kg,
II – 9-36 kg,
III – 18-36 kg.

Przekroczenie zalecanej wagi znacznie zmniejsza bezpieczeństwo dziecka w razie wypadku i może powodować problemy z uzyskaniem odszkodowania z polisy. Po każdym wypadku fotelik należy wymienić.

Foteliki dziecięce przodem/tyłem

Starsze dzieci nie zawsze chcą jeździć tyłem do kierunku jazdy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są foteliki RWF/FF, które można montować tyłem lub przodem do kierunku jazdy. W przypadku, gdy dziecko zaczyna marudzić podczas podróży, rodzic bez problemu może odwrócić fotelik o 180 stopni i ustawić go przodem do kierunku jazdy. Fotelik można ustawić także bokiem, co znacznie ułatwia umieszczanie dziecka w foteliku i zapięcie pasów, później fotelik można przekręcić do odpowiedniej pozycji, zajmuje to tylko kilka sekund.

W tym dziale  Gdzie kupić profesjonalne środki chemiczne do sprzątania?

Foteliki dziecięce przodem/tyłem są droższe od modeli RWF czy FWF kupowanych osobno, ale zapewniają dziecku bezpieczeństwo, a rodzicom komfort i właściwą opiekę nad dzieckiem. Dobrze dobrany fotelik może służyć przez kilka lat, a później może jeździć w nim kolejne dziecko lub można go odsprzedać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *