kot jedzący swoją karmę przy stole

Karma dla kota – czym kierować się podczas wyboru?

Wybranie odpowiedniej karmy dla kota jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli Twój zwierzak ma być szczęśliwy i radosny, to musi otrzymywać pełnowartościową karmę. Czym kierować się przy jej wyborze? Na co zwracać uwagę?

Wiek kota

Karma dla kota powinna być dopasowana do jego wieku. Młode koty potrzebują zupełnie innej kompozycji składników odżywczych niż dorosłe. Jeszcze inne są potrzebne seniorom. Tutaj ważne jest kilka kwestii. Pierwszą z nich jest kaloryczność. Rozwijający się organizm potrzebuje dużo większego zastrzyku energii, by móc się prawidłowo rozwijać, więc karma dla kociąt ma dużo wyższą kaloryczność, niż ta dla dorosłych i dojrzałych już kotów. Kolejną kwestią są składniki odżywcze. Niektóre z nich muszą znaleźć się w każdej karmie niezależnie od jej typu. Inne jednak mogą, ale nie muszą być obecne. Przykładowo dodatki wartościowych olejów z kwasami omega 3 i 6 są cenne i wskazane w diecie zwierząt, ale karma, których ich nie ma także może być zdrowa.

Rasa kota

Niektóre typy karmy są dedykowane konkretnym rasom kotów. To ciekawe rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie właścicielom zwierzaków korzystanie z dobrze dobranej kompozycji witamin. Podział ze względu na rasę umożliwia wspieranie przez karmę konkretnych cech charakterystycznej dla danej rasy. Dzięki badaniom wiadomo, jakie schorzenia najczęściej występują u danej rasy oraz jakie suplementy są niezbędne dla utrzymania jej przedstawicieli w dobrej formie. Stąd też oczywiste jest to, że karmy te mają dodatki np. wspierające wzrost włosów u ras długowłosych lub poprawiających stan skóry u kotów łysych. Jeśli nie znasz się na suplementacji i nie wiesz, jakie składniki odgrywają szczególnie ważną rolę w żywieniu rasowego kota, możesz sięgnąć po karmę, która została przygotowana specjalnie z myślą o nim. Od rasy kota może też być uzależniona wielkość pojedynczych ziaren karmy. Rasy miniaturowe zwykle wolę jeść mniejsze chrupki, które wygodniej jest im złapać i zgryźć.

W tym dziale  Foteliki samochodowe od marki Recaro - przegląd

Kastracja i ewentualne choroby np. alergie skórne, problemy żołądkowe

Niektóre koty mają choroby, które wymagają podawania specjalnej karmy. Zdarza się to dość często, bo nawet kastracja kota jest powodem, dla którego powinien on otrzymywać odpowiednio skomponowaną karmę. Bardzo istotne jest, by zwierzętom ze zdiagnozowanymi problemami zdrowotnymi nie podawać byle jakiej karmy. Najlepiej, by była ona przeznaczona dla zwierząt właśnie z tym konkretnym schorzeniem. W razie wątpliwości można też skonsultować się z weterynarzem, który zaleci konkretną dietę. Czasami jedynym wyjściem są weterynaryjne karmy dla kotów, które zwykle są bardzo wysokiej jakości i mają najdokładniej opracowany skład. Są one jednak dużo droższe niż karmy dla kotów, które można kupić w sklepie zoologicznym. Stąd też nie ma nic dziwnego w tym, że większość osób szuka dla nich tańszych alternatyw, których jakość jest zadowalająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *