farba (6)

Jak dobrze wykończyć płyty g-k?

Sufity i ściany w różnych pomieszczeniach są bardzo często wykonywane ze specjalnych płyt g-k czyli gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Dzięki takim materiałom można stworzyć tak zwaną „suchą” zabudowę, która zapewnia wiele ciekawych możliwości wykończeniowych.

Przed wykończeniem należy jednak zdecydować nie tylko o tym jaka farba będzie do tego najlepsza. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na prawidłowy sposób przygotowania podłoża. Właściwe gruntowanie i szpachlowanie odgrywa niezwykle istotną rolę w przygotowaniu takich powierzchni. Dzięki temu można zapewnić ich równomierność i jednolitość.

Gruntowanie spoin między płytami

Bardzo ważne jest upewnienie się, że płyty zostały prawidłowo przymocowane do wykańczanej powierzchni. Przed nałożeniem gładzi szpachlowej, należy pamiętać o zagruntowaniu krawędzi docinanych. Oznacza to, że gruntowanie całej powierzchni płyty nie jest potrzebne.

Szpachlowanie – podstawowe informacje

Zanim zostanie nałożona farba, należy zająć się szpachlowaniem. Pierwszym istotnym etapem prawidłowego wykończenia jest wypełnienie spoin czyli połączeń między płytami. Należy pokryć je dwukrotnie masą szpachlową, podobnie jak narożniki zewnętrzne i wewnętrzne ścian. Etap ten można pominąć w przypadku zbrojenia spoin. Sam proces szpachlowania musi być sumienny i dokładny. Dzięki temu uniknie się pęknięć, rys oraz innych niedoskonałości powierzchni. W zależności od rodzaju stosowanego materiału i metody wykończenia, należy wybrać odpowiedni poziom szpachlowania.

W tym dziale  Jak nosić białe spodnie

Jeśli na płytach g-k mają zostać ułożone płytki ceramiczne, wówczas konieczne jest szpachlowanie Q1 polegające na pokrywaniu połączeń i widocznych elementów. Na krawędziach należy nakleić taśmy z włókna szklanego. W przypadku tapet, farb strukturalnych i tynków ozdobnych, potrzebne jest szpachlowanie Q1 oraz szpachlowanie spoin z dużą dokładnością, aby uniknąć powstawania zagłębień czy też rys (jest to tak zwane szpachlowanie Q2). W przypadku farb i tapet, konieczne jest szpachlowanie Q3 i Q4 po wcześniejszym wykonaniu czynności Q1 i Q2. Cała przegroda ścienna musi zostać pokryta równą powierzchnią szpachli, a następnie wygładzona. W przypadku poziomu Q4 nie są dopuszczalne nawet najmniejsze rysy. Po szpachlowaniu następuje szlifowanie, czyli wyrównanie powierzchni, a następnie ściana jest gotowa do oczyszczania i zagruntowania.

Oczyszczanie i gruntowanie

Płyty g-k są materiałami, które pochłaniają wilgoć i generalnie charakteryzują się dużą chłonnością. Zanim zostanie na nie nałożona farba, należy je odpowiednio zagruntować po to, aby zapewnić równomierną chłonność powierzchni, poprawić poziom krycia farb oraz zwiększyć ich wydajność. Do gruntowania można używać specjalnych preparatów gruntujących. Oferty sklepów budowlanych obejmują również produkty, takie jak farba podkładowa. Dopiero po nałożeniu środka gruntującego, możliwe jest pokrycie płyt gipsowo-kartonowych farbą docelową, tapetą, tynkiem strukturalnym czy też innym materiałem. Przed wyborem takiego preparatu gruntującego, warto sprawdzić czy jest on przeznaczony do stosowania na płytach g-k.

W tym dziale  3 powody dlaczego warto inwestować w obligacje w młodym wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *