Fotelik-nosidełko dla dziecka, popularna łupinka, to pierwszy fotelik samochodowy dziecka. Rodzice mają do wyboru dwie kategorie wagowe: 0 – 9 kg oraz 0- 18 kg. W wypadku tego drugiego fotelika trzeba sprawdzić, czy możliwe jest jego pochylenie do pozycji wygodnej dla malutkiego dziecka (które zacznie siadać koło 8. miesiąca życia lub później) oraz montaż tyłem. Te z pierwszej grupy również powinny podlegać ocenie. Jakiej? Przeczytaj poniżej.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Każdy dopuszczony do sprzedaży fotelik posiada homologację. Nie jest to jednoznaczne z tym, że poddawany był testom bezpieczeństwa, nie mówi też nic o tym, jak wypadł podczas testowania. Producenci nosidełek umieszczają takie dane na swoich stronach internetowych. Warto też sprawdzać w internecie strony poświęcone testom – tam informacje na ich temat umieszczane są na bieżąco. Generalnie, jeśli fotelik został oceniony wysoko, nie będzie problemu ze znalezieniem tej informacji w sieci.
Najpopularniejsze testy fotelików to testy zderzeniowe ADAC. Firma przeprowadza je dwa razy w roku, wybierając te foteliki, które cieszą się dużą popularnością wśród kupujących oraz te, które pojawiły się na rynku. Ocenie podlegają bezpieczeństwo i ergonomia oraz sposób montażu. Materiały, które posłużyły do wykonania są też badane na zawartość substancji szkodliwych.
Waga fotelika
Fotelik-nosidełko dla dziecka może ważyć od 3 do 7 kg. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę, jeśli będzie się sporo podróżować i często używać fotelika. Noworodek waży około 3 kg, w ciągu pół roku jego waga rośnie dwukrotnie – dodając do tego wagę nosidełka – mamy spory ciężar.
Isofix, czy pasy?
Foteliki montowane do bazy isofix są zdecydowanie bardziej wygodne. Fotelik wystarczy wpiąć we wmontowaną w samochodzie nakładkę. W wypadku fotelika zapinanego pasami trzeba je odpowiednio poprowadzić przez uchwyt fotelika i zapiąć.
Co wybrać? Jeśli samochód ma isofix – najlepiej wybrać fotelik z możliwością montowania na oba sposoby. Sprawdzi się we własnym aucie i bez przeszkód będzie go można przewozić w innym, czy chociażby taksówce.
Wyposażenie dodatkowe
Niektórzy producenci fotelików oferują także adaptery do wózka – wtedy fotelik można wozić na stelażu zamiast gondoli. To bardzo wygodne w trakcie zakupów. Wózek zajmuje wtedy w sklepie mniej miejsca i nie trzeba do samochodu pakować nic poza stelażem.
Dodatkowo można też kupić fotelik z moskitierą i okryciem. To jednak rzecz wtórna – zarówno jedno jak i drugie można kupić osobno.
Czy ważna jest opinia innych rodziców?
I tak, i nie. Z jednej strony warto skorzystać z doświadczenia innych, którzy mogą wypowiedzieć się na temat tego, czy fotelik był lekki a tapicerka nie zużyła się zbyt szybko. Z drugiej jednak nosidełko trzeba dopasować do własnego samochodu. To, co sprawdziło się u rodziny podróżującej wygodnym combi, nie zawsze będzie najlepsze dla mamy wożącej dziecko w małym miejskim samochodzie.
A może używany?
Ceny fotelików-nosidełek dla dziecka są różne. Można kupić łupinkę za 300 zł a można wydać nawet 1600 zł. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że trzeba skompletować całą wyprawkę a po roku fotelik wymienić na nowy.
Niestety, nie warto decydować się na używany fotelik. Po pierwsze mógł brać udział w wypadku, co go od razu dyskwalifikuje. Po drugie zaś producenci nosidełek podają, że czas homologacji mija po 3 – 5 latach.