Śniegowce damskie

Buty na zimową wyprawę w góry

Wiele osób zastanawia się, jakie buty wybrać na zimową wyprawę w góry. Warto mieć na uwadze, że góry różnią się trudnością oraz nachyleniem. Wyjątkowo ostra i nieprzewidywalna potrafi być zima na wysokości. Sprawą bezpieczeństwa jest dobór właściwego obuwia w góry. Znacznie mniej sprzyjającym środowiskiem niż w porze letniej są góry zimowe. Zaletą są jednak niezapomniane widoki ośnieżonych tras oraz szczytów.

Wybór śniegowców damskich

Wybierając śniegowce damskie trzeba pamiętać o wyższej cholewce. W sezonie zimowym but powinien być wysoki lub średni. Skarpety możesz szczelnie dopasować do wyższego obuwia. W ten sposób uzyskasz ochronę przed grubą warstwą puchu śnieżnego. Należy pamiętać, że wysoka cholewka to większa stabilność oraz sztywność buta. Buty muszą cechować się także świetną przyczepnością. Jest to konieczny warunek, żeby bezpiecznie wędrować zimą, ponieważ w tej porze nawet małe nachylenie może skutkować upadkiem. Przy nieoblodzonych trasach o niewielkim poziomie trudności sprawdzą się twardsze podeszwy ze specjalnym bieżnikiem zimowym. Jednak zawsze warto wziąć ze sobą raki, które zwiększają bezpieczeństwo, a zajmują stosunkowo mało miejsca. Warto mieć na uwadze, że buty mają styczność ze śniegiem podczas wędrówki zimą. Większe ryzyko niebezpiecznych odmrożeń to przemoczona stopa przy ujemnych temperaturach. Właśnie dlatego całkowicie wodoszczelne powinny być dobre buty zimowe w góry. Kurtki damskie zimowe najlepiej kupować w sprawdzonych i renomowanych sklepach odzieżowych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wtedy można mieć pewność, że kurtka jest wysokiej jakości i posłuży przynajmniej kilka lat. W sprzedaży dostępne są buty z dodatkowym ociepleniem, które świetnie sprawdzą się zimą. Istnieje również wiele metod dogrzania stopy wewnątrz buta. Zimą w górach idealnie sprawdzi się obuwie wielosezonowe.

W tym dziale  Wiązane czy wsuwane? Poznaj trendy męskich butów na jesień 2016

Komfortowe obuwie

Warto podkreślić, że każdy człowiek inaczej odczuwa temperaturę. To powoduje, że ocieplina w zimowych butach może znacząco zwiększać komfort. Sztywność podeszwy jest kolejną bardzo ważną kwestią. Z reguły mniejszą twardością cechują się buty całoroczne. Należy wyposażyć się w raczki nakładane na buty w przypadku możliwego występowania lodu oraz trudniejszych warunków na szlaku. Wybór obuwia powinien być uzależnione przede wszystkim od poziomu trudności pracy. Tak naprawdę raczki wystarczą na okazjonalne spacery w góry po uczęszczanych i dobrze utrzymanych trasach. Ten niedrogi dodatek znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo, a do tego zajmuje bardzo mało miejsca. Dodatkowo można je ubrać na praktycznie wszystkie rodzaje butów trekkingowych. Jeśli chcesz uniknąć problematycznego zsuwania się nakładek to przy wyborze weź rozmiar mniejszy niż noszone obuwie. Warto pamiętać, że raki koszykowe będą przydatne do bardziej wymagających tras. Nie potrzebują specjalnego mocowania, jednak wymagana jest podeszwa o twardości C/B. Jeśli twardość nie będzie odpowiednia to łącznik między przednią a tylną częścią raka może ulec złamaniu. Sprzęt do tras o wysokiej trudności to półautomaty oraz automaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *