Co wyróżnia torebkę ze skóry licowej? Sprawdź nasz krótki poradnik

Dobra torebka to taka, którą zrobiono z naturalnej skóry. Najwyższej jakości torebki skórzane nie tylko są piękne, lecz przede wszystkim wytrzymałe. Jeśli będziemy ich używać z ostrożnością i odpowiednio pielęgnować, przez wiele lat będą wyglądać perfekcyjnie. Z jakiej skóry robi się torebkę? Czym jest skóra licowa?

Dlaczego warto kupować torebki skórzane?

Zanim kupimy jedną z torebek skórzanych, przyjrzyjmy się nie tyle markom i cenom, lecz obiektywnej jakości materiałów. Skórzana torba zawsze będzie droższa od wyrobu ze skóry ekologicznej lub innego materiału. Cena zależy także od rodzaju użytej skóry. Większość dostępnych w sklepie skórzanym torebek robi się ze skóry naturalnej licowej, która jest delikatna i gładka. Czasami taką skórę się lakieruje, co czyni ją bardzo mocną i odporną. Skóra nubuk to również skóra licowa, jednak część lica w skórze nubuk została poddana delikatnemu zeszlifowaniu, co pozwoliło na uzyskanie ciekawej struktury skóry i delikatności w dotyku. Taki materiał nieco łatwiej zadrapać. Skóra welurowa jest pozbawiona warstwy licowej, co sprawia, że jest mniej wytrzymałe, a dotyczy to zwłaszcza wytrzymałości mechanicznej. Skóra zamszowa również ma usunięte lico, które dodatkowo zeszlifowano.

W tym dziale  Sweter i koszula – zaurocz go na wiosnę

Najlepsze torebki skórzane ze skóry licowej

Torebki skórzane wykonane ze skóry licowej są bardzo odporne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć, dlatego też ich zakup jest świetną inwestycją na długie lata. Licowanie, czyli specjalna obróbka mechaniczna surowca to proces, który podnosi walory estetyczne wierzchniej warstwy skór bydlęcych – tych najczęściej wykorzystywanych – ale także cielęcych, z jagniąt i koźląt. Tak przygotowaną skórę pokrywa się odpowiednimi woskami lub innymi zmiękczającymi substancjami pozwalającymi uzyskać pożądaną strukturę i właściwości. Im bardziej precyzyjna obróbka, tym gładsze lico, a tym samym mniej fałd i zagięć. Skóra po odpowiednim wyprawieniu jest poddana barwieniu (szczotkowemu, natryskowemu lub maszynowemu). Skóry zamszowe są najczęściej pozyskiwane z dzikich owiec lub kóz i nie mają wierzchniej warstwy, czyli tzw. lica. Ich rozpoznawalnym elementem jest przyjemny w dotyku meszek, czyli innymi słowy mizdra, którą należy czyścić specjalną szczotką z gumowymi wstawkami. Spód skóry jest garbowany tłuszczowo, co zabezpiecza ją i sprawia, że jest elastyczna, miękka i ciągliwa. Skóra lakierowana to taka, którą pokryto farbą lub błyszczącą folią, dzięki czemu ostateczny produkt uzyskuje nieskazitelny wygląd. Torebki skórzane tego typu są sztywne, dzięki czemu idealnie sprawdzą się m.in. do noszenia teczki z dokumentami. W przeciwieństwie do skór licowych nie wymagają natłuszczania i olejowania. Jednak aby zapobiegać ewentualnym pęknięciom, można je smarować specjalnym środkami zmiękczającymi, przeznaczonymi do skór lakierowanych.

W tym dziale  Trendy w koszulach nocnych

Torebki skórzane są bardzo trwałe i eleganckie. Dobrej jakości dodatek zrobiony ze skóry licowej przetrwa wiele lat i nadal będzie wyglądać ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *